W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi organizowanych przez Global Protection Group warsztatów strzeleckich, postaramy się objaśnić cel tych szkoleń, a także co kursanci mogą z nich wynieść oraz kto powinien w nich uczestniczyć.
Warsztaty zostały podzielone na trzy części a każda z nich to osobne dwudniowe szkolenie:
- Obrona konieczna.
- Ochrona osobista.
- Ochrona VIP.
Taki podział pozwala na gradację przekazywanej wiedzy oraz prowadzonych ćwiczeń, a także dostosowywanie tematyki zajęć do zainteresowań kursantów.
Obrona konieczna
Szkolenie jest rekomendowane dla każdego posiadacza broni! Bez względu na to czy jesteś strzelcem sportowym, funkcjonariuszem, żołnierzem, czy tez posiadasz broń w domu do jego ochrony, w każdym chwili możesz stać się ofiarą napaści lub być jej świadkiem. To szkolenie jest dla Ciebie! Wystarczy podstawowy poziom posługiwania się bronią krótką żeby uczestniczyć w tej części warsztatów.
Podczas zajęć kursanci nauczą się odpierać atak jednego lub kilku napastników w różnych sytuacjach taktycznych. Szybko i bezpiecznie dobywać broń oraz skutecznie strzelać jednorącz na krótkim dystansie w wymuszonych postawach. Ćwiczenia strzeleckie obejmują m.in. strzelania z biodra (po szybkim dobyciu broni, także spod ubrania), strzelanie jednorącz bez wykorzystania przyrządów celowniczych oraz w ruchu (cofając się). W te ćwiczenia wplecione są podstawowe techniki obrony przed atakiem wręcz, niebezpiecznym narzędziem czy też nożem.
Nie tylko strzelanie. Niezwykle istotnym tematem będzie również identyfikowanie zagrożenia oraz dobór środków obronnych. Uczestnicy poznają podstawy rozpoznawania osób niebezpiecznych, a także markerów wskazujących na przygotowywanie się do ataku czy też zamiaru użycia ukrytego, niebezpiecznego narzędzia. Samo użycie broni będzie miało miejsce po właściwym zidentyfikowaniu celu oraz wyczerpaniu innych środków obronnych (o ile takie będą mogły być zastosowane).
Zaplanowane scenariusze ćwiczeń obejmują sytuacje obrony podczas napadu lub odparcia próby zaboru broni. Ćwiczenia będą dostosowywane do potrzeb kursantów, dlatego inne scenariusze będą mieli f-sze a inne osoby cywilne. Jakie? Dowiesz się podczas zajęć.
Ochrona osobista
Szkolenie skierowane do każdej osoby, która potrafi obronić siebie ale chce się nauczyć chronić najbliższych. Jest to także podstawowe szkolenie dla f-szy, żołnierzy czy też pracowników ochrony odpowiedzialnych za bezpieczeństwo innych osób.
Celem zajęć jest zdobycie praktycznych umiejętności odparcia ataku na siebie oraz osoby najbliższe – żonę / męża, dzieci itd. Jak się zachowasz w trakcie napadu w sklepie czy też domu? Jak będziesz chronić najbliższych podczas napaści na parkingu? Czy dobycie broni to jedyne najlepsze rozwiązanie w takiej sytuacji? Jak się komunikować z osobą towarzyszącą? Jak się zachować po odparciu napaści? Na te i wiele innych pytań otrzymasz odpowiedzi podczas warsztatów.
W zakresie samej techniki posługiwania się bronią oraz sposobu odpierania ataku jest to bezpośrednia kontynuacja warsztatów – „Obrona konieczna”. Podczas nagłego ataku nie ma czasu na przyjęcie wygodnej postawy i złożenie się do strzału, dlatego trenowane techniki będą odbiegać od strzelania sportowego. Podczas zajęć skupimy się na prowadzeniu ognia na krótkim dystansie ale pod wpływem wysokiego stresu spotęgowanego identyfikacją zagrożenia oraz komunikacją z osobami trzecimi.
W szkoleniu mogą uczestniczyć absolwenci pierwszej części warsztatów a także wszystkie osoby posługujące się bronią palną krótką na poziomie średnio-zaawansowanym.
Ochrona VIP
Trzecia część warsztatów to szkolenie taktyczno-strzeleckie skierowane głównie do pracowników ochrony, funkcjonariuszy
oraz żołnierzy odpowiedzialnych za bezpieczeństwo innych osób. Pomimo tego, że zajęcia są ukierunkowane pod w/w grupy zawodowe to mogą w nich uczestniczyć wszystkie osoby prywatne, których poziom obsługi broni palnej jest na poziomie co najmniej średnio-zaawansowanym.
Uczestnicy szkolenia poznają wybrane elementy taktyki ochrony osób realizowane w zespołach 2+, 3+, 4+. Podczas odparcia ataku kursanci będą musieli się skupić nie tylko na strzelaniu ale na wykryciu ataku, komunikacji w zespole, taktyce i wielu innych zagadnieniach. Podczas zajęć zostaną wykorzystane środki pozoracji pola walki, a także pojazdy.
Scenariusze ćwiczeń będą obejmować sytuacje realnych ataków na osoby chronione, zarówno zamachów mających na celu pozbawienie życia, próby porwania czy też napaści rabunkowych. Warsztaty mają na celu przygotowanie kursantów do odparcia ataku bez względu na zaistniałą sytuację.