Otrzymaliśmy liczne pytania na temat warsztatów ochrony VIP, w związku z czym poniższe informacje mają na celu wyjaśnienie wszelkich wątpliwości.
Warsztaty a szkolenie
Warsztaty szkoleniowe to praktyczne zajęcia, podczas których uczestnik empirycznie poznaje przekazywaną mu wiedzę wykonując określone zadania.
Zazwyczaj w części teoretycznej omawiane są wybrane operacje ochronne opisane lub zarejestrowane na nagraniach video oraz zdjęciach. Rozpatrywane są trafne i błędne decyzje podjęte przez zespół ochronny, a także opcje – co można by zmienić w realizowanej operacji. Analizowany jest dobór wyposażenia, pojazdy, techniczne środki ochronne oraz zastosowane środki taktyczne. Uczestnicy zajęć muszę się w tej części wykazać umiejętnościami analitycznymi oraz posiadanym doświadczeniem. Początkujący są wspierani przez instruktorów oraz bardziej doświadczonych kursantów, ponieważ na każdym etapie praca wykonywana jest w podgrupach. Takie poprowadzenie zajęć ma na celu zgranie zespołu i ułatwienie współpracy podczas zajęć praktycznych a co za tym idzie, realnej pracy.
Następnie uczestnicy otrzymują do przeprowadzenia operację ochronną. W zależności od zaplanowanego scenariusza ćwiczeń, kursanci z pomocą instruktorów przygotowują całe zadanie za wyjątkiem wybranego elementu. Tym elementem jest temat przewodni danych warsztatów. Jest on rozkładany na czynniki pierwsze w celu przygotowania uczestników do realizacji działań w warunkach naturalnych (z dala od sal szkoleniowych).
Tematem warsztatów może być wykrywanie inwigilacji, przeprowadzanie rozpoznania trasy i obiektów, postępowanie z osobą agresywną, rozpoznanie pirotechniczne, prowadzenie pojazdów w kolumnie, poruszanie się w szyku, planowanie operacji ochronnych i wiele, wiele innych zagadnień.
W ten sposób nie tylko przekazana wiedza jest weryfikowana w rzeczywistości („w terenie”) ale nie jest oderwana od całości zadania, realnej operacji ochronnej. Taka forma nauki ma spowodować, że odbiorca nie tylko nauczy się nowych rzeczy ale zrozumie cel ich wykonywania.
Na koniec całe zadanie, włącznie z ćwiczeniami praktycznymi, jest analizowane przez kursantów.
Bardzo ważnym elementem warsztatów są też narzędzia stworzone podczas zajęć. Do jednego z nich należy checklista, którą można wykorzystywać już podczas pracy zawodowej.
Dla kogo warsztaty?
W zajęciach mogą uczestniczyć wszystkie osoby bez względu na posiadaną wiedzę z zakresu ochrony osób. Ci mniej doświadczeni otrzymają wsparcie od instruktorów oraz kolegów z grupy. Natomiast kursanci zaawansowani będą mogli zweryfikować swoją wiedzę w praktyce a także poznać doświadczenia innych.
W warsztatach – jako kursanci – zawsze uczestniczą wybrani pracownicy Global Protection Group. Ich udział podyktowany jest nieustanną potrzebą podnoszenia umiejętności ale i wspieraniem posiadaną wiedzą innych uczestników oraz typowanie potencjalnych osób do współpracy.
Co potem?
Kolejny etap czyli dalsza edukacja i zdobywanie nowych umiejętności. Żeby osiągnąć odpowiedni poziom przygotowania nie wystarczy kilkudniowy lub kilkutygodniowy kurs. Niekiedy potrzeba nawet tysięcy godzin spędzonych na podnoszeniu wiedzy. Setki godzin szkoleń powinny być wspierane czasem spędzonym na samodoskonaleniu. Podczas warsztatów wyjaśnimy jak to robić.