Zajęcia mają na celu przygotowanie kursantów do bezpośredniego kontaktu z osobami niebezpiecznymi w sytuacjach konfliktowych. Odpowiednio dobrana strategia rozmowy pozwala często na rozwiązanie sporu bez stosowania środków siłowych.

Kursanci szkolą się w zakresie identyfikowania zaburzeń osobowości i chorób psychicznych, a następnie metod postępowania ze zdiagnozowanymi typami sprawców. Uczą się aktywnego słuchania oraz stabilizowania emocjonalnego, stosowania technik wpływu w celu deeskalacji konfliktu. Podczas szkolenia nabierają umiejętności radzenia sobie ze stresem, deeskalacji własnego napięcia, lęku i złości. Zajęcia składają się z wykładów i ćwiczeń praktycznych realizowanych w formie scenek sytuacyjnych dobranych do zadań oraz obowiązków uczestników.

Szkolenie zostało przygotowane przez doświadczonych negocjatorów policyjnych w tym przez trenera kursów negocjacyjnych w szkole policji, absolwenta międzynarodowych szkoleń w ramach współpracy z Bundeskriminalamt (BKA) i jest przeznaczone dla:

  • funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, ABW oraz innych formacji porządku publicznego
  • żołnierzy WP oraz Żandarmerii Wojskowej
  • pracowników ochrony